W drodze

W artykule "Co ze sobą zabrać?" podałem listę-propozycję tego, co powinno się znaleźć przy nas podczas drogi. A teraz jeszcze w tym miejscu kilka słów o tym, co robić, by przejść bezpiecznie pielgrzymkowym szlakiem.

Po pierwsze - ubiór. Zasada na pielgrzymce jest prosta - zakryte kolana i ramiona. Jednak osobom, które miewają uczulenie na opary asfaltu, proponuję długie spodnie. Skutkiem kontaktu oparów z naszymi spoconymi nogami jest tzw. asfaltówka - czerwone, nieco spuchnięte, swędzące place na nogach, które w dodatku pieką i są gorące. Nie jest to miłe uczucie. Ratować możemy się smarując te miejsca maścią Alantan, a także pijąc dużo wapna. Dlatego warto mieć przy sobie zawsze wapno.

Strój też ma nas chronić przed warunkami atmosferycznymi - przed słońcem i przed zimnem (przed deszczem chroni nas płaszcz przeciwdeszczowy - pamiętajmy o zabraniu!).

Zasada na pielgrzymce jest taka sama jak w innych sytuacjach - "lepiej zapobiegać niż leczyć!". Lepiej więc iść w lekkiej, przewiewnej koszuli, bluzce z długim rękawem, które to uchronią nas przed poparzeniem słonecznym, aniżeli w modnej krótkiej koszulce, a potem gryźć ziemię z bólu i pieczenia rąk.

Tak samo jeśli chodzi o nakrycie głowy. ZAWSZE, kiedy świeci słońce miej zakrytą głowę. I co z tego, że włosy ci się przyklepią. Lepiej mieć przyklepane włosy, aniżeli wrócić do domu czy trafić do szpitala z porażeniem słonecznym - nie polecam nikomu.

Unikaj maszerowania tą samą stroną jezdni. Trudno będzie kroczyć z jedną nogą w koleinie przez cały dzień. Oddziałuje to nie tylko na nasze stawy, ale także na nasze samopoczucie. Tak więc zmieniaj strony jezdni.

A po przyjściu na postój, unikaj szybkiego schładzania stóp czy w ogóle organizmu. Rozgrzane ciało nie lubi szybkiego ochłodzenia - nie wpłynie to dobrze na nasze zdrowie. Zawsze staraj się zdjąć buty i daj odpocząć swoim stopom, możesz je unieść na kilka chwil ponad głowę lub po prostu unieść wyżej nad ziemię.

Swój bagaż podręczny umieść najlepiej w plecaku na szerokich, wygodnych i elastycznych szelkach. Unikaj też noszenia plecaków na samym ciele - podrażnienia też są nieprzyjemne.

Nie zapomnij o swoich stale przyjmowanych lekach - miej przy sobie odpowiednią ilość.

Pamiętaj, że w grupie jest służba medyczna, która w razie potrzeby pomoże ci. Zawsze, gdy będziesz się źle czuć poinformuj o tym osobę idącą najbliżej ciebie. W razie konieczności zejdź na pobocze.